פורים

זהירות, יש עמלק בדרך!

בין זיהוי הבעיה לפתרון הנכסף יש עוד שלב – הדרך,  ושם בדרך אורב לו האויב התמידי שלנו, שתמיד יקפוץ על כל הזדמנות לקרר ולהרוס כל התעוררות לטובה. עמלק – "אשר קרך בדרך"

לקריאת המאמר

פחד היהודים

המושג "פחד היהודים" מזמין ניתוח מעמיק. לפי החסידות ניתן להבינו בשלושה מישורים שונים – מישור ארצי, מישור רוחני ומישור אלוקי - המגלמים את השקפות הימין, השמאל ומה שמעליהם. 

לקריאת המאמר

רק חצי

מצוות הבאת מחצית השקל, היוותה את הקריאה המיוחדת לפני שבועיים. ואולם, זכר למחצית השקל מביאים דווקא בתענית אסתר שתחול השבוע, ולירושלמים במנחת יום הפורים ערב שושן פורים

לקריאת המאמר

קוף או מלך

האם בסוף ימיו הופך האדם לקוף או דווקא למלך? מאמר נוסף בסדרת 'התחדשות', בהשראת האות קו"ף הצוחקת של חודש אדר, מתאים במיוחד לבני גיל-הזהב ומעלה... 

לקריאת המאמר

להיפך!

"ואולי להיפך?" "מי אמר?" "מאיפה אתה יודע?" עמלק מסמל ספקנות הרסנית שמטרתה לשתק אותנו מבחינה רוחנית. ספקנות זו ניתנת להיפוך באמצעות נשקה שלה – דרך הטלת ספק בה. הספק בספק פותח פתח לוודאות חדשה וגבוהה יותר. 

לקריאת המאמר

טיפות משקה

על צחוקים, פחדים, פילים וקופים: חופן מאמרונים קצרצרים לפורים, למי שמתקשה להחזיק ראש ליותר מ-100 מלים...

לקריאת המאמר

המתקת הפחד בפורים

אמא'לה, איזה פחד! חשש טבעי נועד לגרום זהירות בריאה, אך כשהוא הופך לפחד משתק, לחרדה קיומית או לפרנויה נטולת-בסיס זו חויה נפשית קשה. פורים מגלה שאפשר להפוך את הפחד עצמו לצחוק.

לקריאת המאמר

ושיתהפך העולם!

"ומרדכי לא יכרע ולא ישתחוה!". זהו, ללא ספק, פסוק השיא של ה'עבודה' במגלה. מדמותו הבלתי-נכנעת של מרדכי היהודי, המשה-רבינו של הגלות, המנהיג את עם ישראל בתוקף החשך וההסתרה, עלינו לשאוב השראה בפורים. בפשט המגלה, עמידתו הזקופה והמתריסה של מרדכי (שאפילו ההצדקה ההלכתית שלה אינה פשוטה) היא סבת גזרת ההשמדה שגוזר המן הרשע. בעומק הדברים, היא הגורמת לתוקפו של נס, עד לפסוק השיא של נס המגלה – "ונהפוך הוא אשר ישלטו היהודים המה בשונאיהם".

לקריאת המאמר

קור וחום מפורים לפסח

חג הפורים קצת התבלבל. גלי קור וחום אוחזים בו חליפות. אולי הגזים בשתיית היין? ואיך כל זה מוביל לפסח? עוד לא מאוחר לפורים תורה!

לקריאת המאמר

ריח החופש

הרמז שמצאו חז"ל בתורה למרדכי – מור דרור – מלמד על תכונותיו של מרדכי שנעות בין מרירות לחופש, בין ריח בשמים לזעקה מרה. סוד שמן המשחה

לקריאת המאמר

TPL_BEEZ2_ADDITIONAL_INFORMATION