שלום מתוך אמונה

הצעה מתוקנת ל"הסכם אברהם" – מתוך גליון התחדשות חשון תשפ"א

 

עוד ועוד מדינות מכוננות קשרים דיפלומטיים עם ישראל – שיתופי-פעולה, בכלכלה, מסחר ותיירות, עם ארצות שבעבר נחשבו מדינות אויב. האם זה מה שאנחנו רוצים? כן ולא.

יש כאן מגמה חיובית, התחלה טובה. הנה אנשים רבים בעולם אינם נגועים בשנאת יהודים, ובמקומות רבים אפשר לקיים חיים יהודיים גלויים, ברוך ה'. יותר מזה, הרבה אנשים מעריכים את היהודים כעַם חכם ונבון שיש לו מה למכור...

אבל מה באמת יש לנו למכור?

אפשר להתפעל מעוצמה ביטחונית וכלכלית, הישגים בטכנולוגיה והייטק, רפואה ומדע. "הראש היהודי" נמצא במקום הראשון בכל התחומים (ולא רק בארץ). אבל בכל הרשימה הזו העיקר עדיין חסר. 

אברהם והמגדל

בואו נדבר רגע על אברהם אבינו, עליו קוראים בתורה בתקופה זו, היהודי הראשון, כוכב חדש המאיר את העולם. כשהיה אברהם בן 48, עשתה האנושות צעד טכנולוגי ענק, והחלה לבנות את מגדל בבל. אבל אברהם לא השתתף בחגיגות! הוא ראה את העוול והעיוות ביסוד הבניין, ופרש לדרכו מאותם "בונים חופשיים".

אברהם עסק בתיקון עולם, תיקון אמיתי מהשורש. הוא הפיץ את האמונה בה', בורא העולם ומנהיגו, האמונה המחייבת ללכת בדרך ה' ולעשות צדקה ומשפט. בשל אמונתו המהפכנית, הוא הושלך לכבשן האש (אותו כבשן בו הכינו את הלבנים למגדל בבל).

אברהם לא מתנגד לקדמה ופיתוח, אבל הוא שם את הדברים בסדר הנכון. שפע גשמי לבדו יהפוך למלכודת עצובה לאדם, בית-סוהר לנפש. חייבים לשים לב אל הנשמה, להביא את האמונה שתתן משמעות וטעם לחיים. כשאברהם מכניס אורחים, הוא מלמד אותם לברך את ה'. כשאברהם מנצח את המלכים, הוא מדגיש שכל העושר מגיע מאת ה' ומסרב לקבל טובה ממי שמתגאה כאילו הוא הגורם לעושר. אברהם הוא דמות מלכותית, יש לו עושר וכבוד, חכמה ועוצמה – אבל הכל מגויס להפיץ את בשורת האמונה.

כדי להפוך את העולם לגן-עדן צריך גוף ונשמה, ראשי תבות גן. שימו לב לקשר בין גשם (אותו מתחילים לבקש בחודש חשון), המייצג את הגשמיות-הגוף, לבין נשם, השרש של נשמה: לאחר ראשי התבות גן, גשם-נשם, מופיע השם. בוני מגדל בבל אמרו "נעשה לנו שֵם", שם גשמי שסופו להחרב, ואברהם אבינו גילה את "שֵם כבוד מלכותו", קידוש שם שמים.

הסכם אברהם היום

כעת נחזור אלינו. "הסכם אברהם" לשלום אזורי ועולמי הוא רעיון נפלא, בתנאי שיהיה נאמן לדרכו של אברהם אבינו. אנו, בני אברהם, יצחק ויעקב, מכירים בזאת בשליחותנו להביא את אור האמונה לעולם כולו. נמכור לאומות לא רק ידע טכני מדרגה ראשונה, אלא – חשוב מכל – נכיר להם את התורה. זו המשימה הראשונה במעלה של "משרד החוץ" במדינה יהודית ראויה לשמה.

אמרנו תורה לאומות העולם? כן, בהחלט. נכון שמי שאינו יהודי אינו מחויב לקיים תרי"ג מצוות, אבל ב"תורת משה" שלנו נמצאת האמונה האמתית השייכת לכל בני האדם באשר הם. נזמין את כולם להכיר את המקור, במקום הנצרות והאיסלאם, הבודהיזם והכפירה. נלמד אותם להיות "חסידי אומות העולם", אנשי אמונה המקיימים מצוות בני-נח, וגם נפתח את השער לרווחה בפני החפצים באמת להתגייר ולהפוך לבני אברהם אבינו יצחק ויעקב.

שלום אמיתי ושלֵם בין ישראל לאומות יבוא מתוך הכרה בתורת משה ובייחודו של העם היהודי שקיבל את ארץ ישראל לנחלת עולם. שלום לכולם!

TPL_BEEZ2_ADDITIONAL_INFORMATION